انواع اندوسکوپی

انواع اندوسکوپی

اندوسکوپی یک روش غیر جراحی برای معاینه و بررسی اعضا و رگ های داخلی بدن می باشد. در علم گوارش از اندوسکوپی معده برای بررسی بیماری های مرتبط به معده استفاده می شود. در این روش بدون ایجاد برشی در بدن و تنها با وارد کردن لوله ای مخصوص می توان داخل معده را بررسی نمود. به این لوله ی باریک اندوسکوپ گفته می شود. این لوله مجهز به دوربین می باشد و امکان مشاهده دقیق داخل معده را فراهم می آورد.

در طول این روش در صورتی که توده یا زائده ای مشاهده شود و پزشک به سرطان مشکوک باشد، می توان از از توده مورد نظر نمونه گیری یا بیوپسی انجام داد. حتی با استفاده از ابزارهای مخصوصی می توان به جراحی های کوچکی در معده پرداخت.

انواع اندوسکوپی

انواع اندوسکوپی

علت نیاز به اندوسکوپی معده

اندوسکوپی به طور کلی در موارد زیر انجام می گیرد:

  • بررسی علت هرگونه علائم غیر طبیعی گوارشی
  • نمونه گیری از توده های غیر طبیعی معده و ارسال به آزمایشگاه برای آزمایشات بیشتر
  • کمک به پزشک برای بررسی داخل معده در طول برخی جراحی ها مانند جراحی بازسازی زخم های معده یا برداشتن تومور یاسنگ کیسه صفرا

جدیدترین تکنیک ها برای انجام اندوسکوپی معده

روش اندوسکوپی نیز همانند اکثر تکنولوژی ها و روش های جراحی، همواره در حال پیشرفت است و روش های نوینی برای آن مورد استفاده قرار می گیرد. نسل های جدید اندوسکوپ ها قدرت تصویر برداری بالایی دارند و تصاویری با جزئیات دقیق و بالا فراهم می آورند. امروزه روش های بدیعی از ترکیب اندوسکوپی با تکنیک های تصویربرداری یا جراحی استفاده می شود. در ادامه به توضیحاتی در این رابطه می پردازیم.

اندوسکوپی کپسولی

یکی از روش های شناخته شده برای آندوسکوپی معده به شیوه کپسولی می باشد. در صورتی که روش های دیگر نتیجه بخش نباشد از این روش استفاده می گردد. در طول اندوسکوپی کپسولی فرد یک قرص کوچک قورت می دهد که این قرص مجهز به دوربین می باشد. این قرص از سیستم گوارشی عبور می کند و بدون اینکه درد و ناراحتی برای فرد ایجاد کند، هزاران تصویر از داخل معده و روده به دست می آورد.

روش ERCP

روش ERCP شامل اشعه های ایکس ری می باشد و به تشخیص و درمان مشکلات صفرا و سرطان پانکراس کمک می کند.

کرومواندوسکوپی

کرومواندوسکوپی به روشی گفته می شود که از رنگ های مخصوصی در دیواره روده های استفاده می کند و سپس اندوسکوپی را انجام می دهد. این مواد رنگی مخصوص به پزشک برای تشخیص بهتر توده های غیر طبیعی در دیواره روده ها کمک می کند.

دکتر هومن هوشنگی بهترین متخصص گوارش در تهران و فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی معده و کولونوسکوپی با روش های نوینی به درمان بیماری های مختلف گوارشی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۸۴۵۳ و ۰۲۱۸۸۳۳۶۱۰۰ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اندوسکوپی اولتراسوند

در این روش از اندوسکوپی و سونوگرافی به طور همزمان استفاده می شود. این روش به پزشک این اجازه را می دهد که ارگان های داخلی بدن و دیگر ساختار های بدن را مشاهده کند که در حالت عادی این ارگان ها با روش های سنتی قابل مشاهده نیستند.

نتیجه گیری

امروزه با پیش رفت علم و تکنولوژی همواره روش های جدیدی برای تشخیص و معاینات اعضای درونی بدن به کار می رود. در زمینه معاینات گوارشی می توان از روش های گوناگونی برای اندوسکوپی معده استفاده نمود. بنابراین آشنایی با انواع روش اندوسکوپی می تواند بسیار مفید باشد.

متخصص گوارش در امیر آباد

منبع : https://www.healthline.com/health/endoscopy#new-endoscopy-techniques

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *