سونوگرافی

سونوگرافی یکی از راه های تشخیصی در علم پزشکی است که تا کنون نقش بسزایی در تشخیص بیماری ها داشته است . سونوگرافی از دو کلمه لاتین sono (صوت) و graphic (شکل و ترسیم) تشکیل شده است . سونوگرافی با نام های صوت نگاری و اکوگرافی شناخته می شود که بر مبنای امواج فراصوت ساخته شده است .

با این روش می توان تمام بافت های زیر جلدی مانند مفاصل، عضلات، تاندون ها و اندام های داخلی بدن را مورد بررسی قرار داد . سونوگرافی علاوه بر کاربردهای درمانی که دارد یکی از مهم ترین اقدامات در زمان بارداری می باشد . سونوگرافی یک دستگاه تشخیصی است و دقت تشخیص در انجام سونوگرافی امری مهم است، در نتیجه در انتخاب مرکز سونوگرافی دقت کنید و بهترین سونوگرافی را انتخاب کنید .

سونوگرافی (2)

سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی یا Ultrasonography یک روش تصویر برداری است که بر خلاف روش های دیگر مانند: عکسبرداری با اشعه ایکس یا رادیو گرافی یا سی تی اسکن، هیچ اشعه ایکس در آن به کار نمی رود و هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد.

در روش های مختلف تصویر برداری، بدن مورد تابش اشعه یونیزان، قرار می گیرد که این اشعه در دفعات بالا و زمانی که بیش تر از حد مشخص وارد بدن انسان شود، باعث بروز مشکلات جدی در عملکرد سلول های بدن خواهد شد ولی خوشبختانه باید بدانید که در سونوگرافی به هیچ عنوان از اشعه ایکس استفاده نمی شود .

سونوگرافی دستگاهی است که امروزه تبدیل به یک ماشین همه کاره شده است، دستگاهی که انتظارات منطقی و غیر منطقی بسیاری از آن وجود دارد . سونوگرافی برای موارد بسیاری به غیر از بارداری هم کاربرد دارد، مثلا برای بررسی آسیب احشا در بیماران ترومایی، یا بررسی تیروئید، عروق، کبد، طحال، کلیه ها، رحم و تخمدان و … کاربرد دارد . یکی از مهم ترین کاربرد های سونوگرافی،سونوگرافی دوران بارداری است . سونوگرافی دوران بارداری نه تنها خیلی مهم است بلکه خیلی هم هیجان انگیز است . دلیل آن این است که پدر و مادر می توانند با کمک آن صدای قلب جنین را بشوند، دست و پای آن را ببینند و یا شاهد تکان خوردن جنین باشند که حس بسیار خوبی است .

سونوگرافی و تعیین جنسیت جنین

یکی از مهمترین مرحله های سونوگرافی، سونوگرافی تعیین جنسیت جنین است . تمام والدین دوست دارند که هر چه زودتر جنسیت جنین خود را بدانند، دقت داشته باشید که دقیق ترین و بهترین سن برای فهمیدن جنسیت جنین ماه پنچم بارداری یا هفته بیستم بارداری است .

سونوگرافی های ضروری یا غیر ضروری در بارداری

اکثر مادران جوان نگران سلامت جنین خود هستند و سوالات زیادی در این خصوص که چه زمان و با انجام کدام یک از سونوگرافی ها می توانیم از سلامت جنین خود مطلع شویم . اهمیت و ضرورت سونوگرافی به چه میزان می باشد و چند مرتبه باید انجام شود .

در حقیقت تعداد دفعات انجام سونوگرافی در دوران بارداری حداقل چهار مرتبه می باشد . زمانی که خانمی با تست مثبت بارداری مواجه می شود اولین سونوگرافی در هفته شش تا هشت بارداری انجام می شود تا اینکه مطمئن شویم آیا ساک حاملگی، قلب جنین و حاملگی داخل رحم تشکیل شده است یا خیر . این سونوگرافی اولیه می تواند بارداری سالم و نرمال را مشخص نمایید .

سونوگرافی مرحله بعد در تست های غربالگری مرحله اول که در فواصل هفته های دوازده تا سیزده بارداری انجام می شود که این سونوگرافی ضروری است و امروزه سونوگرافی NT  به منظور تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین و برای اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن جنین و استخوان بینی مورد استفاده قرار می گیرد .

اما غربالگری مرحله دوم بین هفته هجده تا بیست و دو بارداری قابل انجام است و توصیه می شود که سونوگرافی که با نامسونوگرافی آنومالی اسکن می باشد، باید انجام شود . این سونوگرافی تمامی اندام های جنین از نظر: ارگان ها، ناهنجاری ها و اندام ها مورد بررسی قرار می گیرد و جهت تشخیص و یا رد آنومالی های جنینی انجام می شود و معمولا گاهی اوقات برخی از زنان باردار مخالف انجام این سونوگرافی هستند و می ترسند که عوارضی برای جنین داشته باشد .

اما باید گفت سونوگرافی سه بعدی هیچ عارضه ای ندارد و در سونوگرافی از امواج فراصوت استفاده می شود که هیچ عارضه و اشعه ای ندارد . برخی از مادران می ترسند که مدت زمان انجام سونوگرافی بارداری سبب شود تا عارضه های پوستی برای جنین به وجود آورد اما بدین صورت نیست .

تقریبا می توان گفت انجام این چند سونوگرافی در بارداری حتما ضروری است و مادران باردار می توانند بدون هیچ گونه نگرانی آن ها را انجام دهند . ممکن است در یک خانم باردار به دلیل شرایطی که برای آن پیش می آید سونوگرافی به دفعات تکرار شود و نباید این مسئله یک الگو برای تمام خانم های باردار باشد . انجام هر نوع سونوگرافی در دوران بارداری با توجه به شرایط مادر و جنین مشخص می شود .

گاهی اوقات در اواخر بارداری برای تعیین وزن جنین سونوگرافی تکرار می شود . بنابراین نگران نباشید سونوگرافی می تواند کمک به تشخیص بیماری ها در این دوران و یک راهنما خوب برای متخصص باشد و انجام آن ها سبب می شود تا پروسه بارداری را بهتر هدایت نمایند و به نتیجه برسانند .

در حالت کلی در صورتی که جنین سالم باشد این تعداد سونوگرافی در طول بارداری کفایت می کند، متاسفانه برخی از والدین اصرار به انجام سونوگرافی بیش از حد دارند و مرتبا در خواست سونوگرافی چهار بعدی و سه بعدی را می دهند، این کار توصیه نمی شود و بهتر است سونوگرافی با دستور پزشک انجام گردد .

مادران در طول دوران بارداری لازم است تا در دوره های مشخصی، سونوگرافی های خاصی انجام دهند، با کمک این سونوگرافی پزشک سلامت جنین را تایید می کند . در مرکز سونوگرافی مهر ایرانیان تمام سونوگرافی ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و با بالاترین دقت انجام می شود . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144232838 – 02144255503 – 02144255504 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

مکانیسم سونوگرافی چگونه است

همانطور که گفته شد در سونوگرافی از امواج فراصوت استفاده می گردد . امواج فراصوت، همان صدا هستند ولی انسان قادر به شنیدن آن نیست، صدا هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد . لازم است که بدانید زمانی که صدا با مانعی برخورد می کند، منعکس می شود . این دقیقا حالتی است که می توان با آن بافت های داخلی بدن را مورد بررسی قرار داد .شایان ذکر است، در زمان انجام سونوگرافی بیمار هیچ حس درد و ناراحتی نخواهد داشت .

سونوگرافی توسط متخصص تصویربرداری انجام می شود، در این روش با دستگاه سونوگرافی، امواج فراصوت به داخل بدن تابانده می شود، این امواج بعد از رسیدن به بافت بدن باز تابیده می شود، این امواج بعد از برخورد و بازتاب مجددا توسط دستگاه سونوگرافی دریافت و ثبت می شود .

لازم است که بدانید، بافت های داخلی بدن در دریافت و بازتاباندن امواج فراصوت توانایی های متفاوتی دارند. به این صورت که ممکن است برخی از بافت های داخلی، امواج فراصوتی را بیشتر و برخی کمتر منعکس کنند . زمانی که امواج از بافت های بدن باز تابانده می شود، توسط دستگاه سونوگرافی دریافت و بعد از تجزیه و تحلیل به تصویر تبدیل می شوند.

همانطور که گفته شد سونوگرافی، وسیله تصویربرداری مناسب جهت دیدن بافت های بدن است، بافت های نرم بدن با این دستگاه می توان مورد بررسی قرار داد ولی به خوبی نمی توان با سونوگرافی مشکلات استخوانی بدن انسان را تشخیص داد . سونوگرافی انوع مختلفی دارد، مانند سونوگرافی سه بعدی، دو بعدی، اکوکاریاگرافی ( سونوگرافی قلب کودک ) همچنین سونوگرافی داپلر که نوع خاصی از سونوگرافی است که سرعت و میزان خون در شریان ها را مورد بررسی قرار می دهد .

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی

لازم است تا قبل از سونوگرافی اقدامات خاصی انجام شود که عبارت است از:

در برخی از سونوگرافی ها برای اینکه بتوان تصویری واضح و دقیق از تخمدان ها و رحم به دست آوریم . رادیولوژیست به افراد توصیه می کند که قبل از انجام سونوگرافی مقدار کافی آب بنوشند تا مثانه آن ها به طور کامل پر باشد . برخی از افراد تصور می کنند که می توانند با مصرف دارو های ادرار آور، قبل از انجام سونوگرافی، دیگر نیاز به نوشیدن آب، آبمیوه و چای ندارند، در حالی که مصرف  دارو بدون تجویز پزشک اشتباه است . برای انجام سونوگرافی در دوارن بارداری در هفته های پایین باید مثانه پر باشد در صورتی که در هفته های بالاتر نیازی به پر بودن مثانه نیست .

همانطور که گفته شد، سونوگرافی انواع مختلفی دارد سونوگرافی واژینال نیز یکی دیگر از انواع سونوگرافی می باشد، سونوگرافی واژینال بر خلاف دیگر انواع سونوگرافی لازم نیست تا مثانه پر باشد، برخلاف دیگر سونوگرافی ها اگر مثانه پر باشد، سبب می شود تا تصویر واضح به عنوان خروجی نمایش داده نشود .

سونوگرافی

مراحل انجام برای آماده سازی سونوگرافی به ارگان مورد نظر بستگی دارد .

پزشک شما ممکن است به شما هشدار دهد تا 8 تا 12 ساعت قبل از سونوگرافی غذا های پرچرب مصرف نکنید، مخصوصا اگر قرار است شکم مورد بررسی قرار گیرد . مواد غذایی پرچرب می تواند امواج صوتی را مسدود کند، و برای تکنسین برای دریافت تصویر واضح مشکل ایجاد نماید .

اطمینان حاصل کنید که در مورد هر یک از داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که مصرف می نمایید، به پزشک خود اطلاع دهید .

مهم است که دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید و از هر گونه سؤالی که ممکن است قبل از این روش داشته باشید، بپرسید.

افرادی که در ناحیه مورد نظر سونوگرافی، بدنشان دچار زخم و جراحت شده است، باید تا به طور کامل زخم آن ها بهبود یابد و تا بهبودی کامل آن سونوگرافی خود را به تعویق بی اندازند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *